Sven Mikseri “Vareda”
Sven Mikseri “Vareda” räägib 16-aastasest kunstihuvilisest Johannesest ja tema tegevustest ühe sooja suve jooksul. Raamatu sündmustik leiab aset 1991. aastal ühes väikses, vaikses Eesti maakohas. Nimelt saab noormees endale suveks töö Vareda küla samanimelise mõisa valvurina, kus ta kohtub ning sõbruneb samavanuse poisi Andreasega. Mida suvi edasi, seda lähedasemaks poisid muutuvad ning ajapikku leiavad nad endid üksteisesse armunult.
Peamiselt käsitleb romaan leina ja identiteedi leidmise teemasid ning peegeldab 1990. aastate Eesti ühiskondlike hoiakuid. Kuigi kahjuks pole raamatust homofoobset mõtlemist ja keelekasutust täielikult välja jäetud, on sellegipoolest selge, et autor ei mõista teosega hukka mitte peategelaste vahelist süütut armastust, vaid teiste inimeste ning üldisema ühiskonna negatiivseid eelarvamusi. Arvestades paljude muude raamatutega on selles teoses võrdlemisi vähe homofoobiat.
Võib täheldada, et raamatu süžee ei ole just väga mahukas ning sündmustiku poolest ei toimu seal sisuliselt väga suurt midagi. Ehkki see võib mõnele lugejale raamatu igavaks muuta, saab seda ka teise nurga alt vaadata. Kuna nii mõnigi küsimus jääb raamatu lõpuks vastusteta, annab see ka pärast lugemise lõppemist jätkuvat mõtteainet.
Kahjuks peab ütlema, et romaani lõpp oli mõnes mõttes isegi pettumust valmistav, sest sündmuste kulminatsioon tundus veidi liiga rahulik. Kuid samas võib seda ka tõlgendada kui paralleeli “suvelõpunukrusega” (Mikser 2023: 296), mida oleme ilmselt ka kõik ise kogenud. Raamat suudab oskuslikult luua nostalgilise õhkkonna, sellest hoolimata, et olustiku kirjeldustes ei ole Mikser olnud just kõige detailsem.
Kuigi “Vareda” pole täiuslik, on tähelepanuväärne, et raamatus kajastatakse kväärsuhteid lahkest vaatenurgast, hoidudes eemale enese vihkamise narratiividest. Tegemist on romaaniga, mis normaliseerib gei armastust ja lähedust ning meil on nii hea meel näha, et selline raamat on kirjutatud just Eestist ning eesti tegelastest. Kuigi see ei pruugi just kõigi lemmikraamatuks osutuda, leidsime meie, et tegemist on vägagi nauditava tekstiga ning soovitame kõigil huvilistel võimaluse korral sellele pilk peale visata.