Kuidas läks aasta viimane raamatuklubi kohtumine

On aeg järjekordseks blogipostituseks meie hiljutisest raamatuklubi kohtumisest, mis jäi ühtlasi selle aasta viimaseks.

Kohal oli meid seekord nii palju, et mahtusime vaevu kõik samasse ruumi istuma! See oli suurim osalejate arv, mis meil siiani olnud on. Suur tänu kõigile, kes tulid! Meil oli väga tore koos pitsat mugida ja selle korra teemal arutleda. Lõpetasime aasta tõelise pauguga. 😊

Selle korra teema oli “kväärid vs. riik”, mis oli küll üsna lai teema, kuid andis meile palju võimalikke alateemasid, millest rääkida. Kohtumine muutus põhimõtteliselt kurtmisnurgaks –  saime väljendada oma pahameelt meie koduriikide valitsuste, kväärinimesi kaitsvate seaduste vähesuse ning transinimeste tervishoiuga seotud probleemide osas. Samuti õppisime kvääride eluolu kohta Poolas ja Hiinas ning kahjuks ka kvääride vähesest aktsepteerimisest Eesti põhikoolides.

Jagasime ka oma Huvitavaid™ (peamiselt negatiivseid) kogemusi seoses sellega, kuidas LGBTQ+ inimestest hariduses räägitakse või kas meie olemasolu üldse mainitakse. Kuigi oli tore kuulda, et mitte kõigil ei ole koolis niivõrd palju negatiivseid kogemusi olnud, oli siiski väga kurvastav, et üldine olukord on teatud mõttes isegi halvenenud. Puudutasime ka näiliselt kväärkogukonnaga mitte seotud teemasid, näiteks Tartu ühistranspordi kõrget hinda. Jõudsime üksmeelele, et oleks tore, kui tudengid ja kahekümnendates eluaastates noored saaksid teenustele rohkem soodustusi. :’)

Lisaks kõigele ülaltoodule on alati nii südantsoojendav näha, et inimesed, kes on tavaliselt vaiksemad ja tagasihoidlikumad, hakkavad järjest rohkem diskussioonis kaasa lööma. Kõik meie raamatuklubi külastajad on meile uskumatult kallid ja me armastame võimalust luua meile kõigile turvaline keskkond, kus igaüks tunneb, et kuulub sinna.

Kuigi meie klubi nimi on “raamatuklubi”, oleme märganud, et enamik inimesi, kes meiega liituvad, tegelikult väga palju raamatuid ei loe. See on muidugi täiesti okei, pole sugugi vaja end seetõttu halvasti tunda. Tavaliselt räägime me lõpuks peamiselt filmidest ja telesarjadest, kuid kõige levinumad on inimeste enda isiklikud kogemused. Seetõttu oleme arutanud, kas peaks alates 2024. aastast ehk oma raamatuklubi muutma pigem arutelunurgaks või jututoaks. Siis ei oleks me aruteluteemades niivõrd piiratud ning ehk julgeksid ka rohkemad inimesed meiega regulaarselt ühineda.

Hetkel on plaanis jätta kohtumiste ülesehitus samasuguseks, nagu see viimastel kuudel olnud on. See tähendab, et meil on kohtumiste tarbeks üldine teema, mõned ettevalmistatud aruteluküsimused, et inimesi rääkima utsitada, ning suupisted, mida saab õhtu jooksul näksida. Alates uuest aastast ei oleks kohtumistel lihtsalt võimalikku lisapinget, et liitumiseks peab olema lugeja.

Kui oleksite siiski ka raamatuklubist huvitatud, andke meile teada! Meile meeldiks väga, kui meil oleks lisaks olemas koht, kus kväärkirjandust arutada. Ka viimasel kohtumisel näitas päris mitu inimest üles huvi LGBTQ+ raamatute vastu, mida oli väga armas kuulda.

Kokkuvõttes oleme väga rõõmsad, et sel korral oli nii palju osalejaid ning loodame teid kõiki uuesti näha.

Aitäh imetoreda aasta eest raamatuklubis ja kohtume jälle 2024. aastal!